pondělí 1. května 2017

Principy (nejen) runové magie


Jak C. Travers, tak E. Thorsson uvádějí základní Frazerovo dělení magie na magii sympatetickou a kontaktní. S podobným antropologickým přístupem se můžeme setkat i v lidové magii, tedy jak v případě islandského čarodějnictví (C. Smith), stejně tak i u lidového léčitelství v horných Kysuciach (J. Marec).

Magie kontaktní spočívá např. v získání nějaké části lidského těla, třeba nehtů a nebo vlasů, které jsou dále očarovávány, nebo v přímém doteku (např. léčitelství) či umístění předmětu do blízkosti cíle.

Magie sympatetická je založena na podobnosti, kdy např. jistá vlastnost předmětu může být díky podobnosti přenesena na cílový objekt. Může to být nošení zlata jako ochrana proti žloutence (Kysuce), nebo amuletu, obsahující ochranné runové symboly či formule. Z toho důvodu je runová magie nazývána také magií symbolistickou, neboť runy zjednodušeně představují symboly, jimiž jsou popsány dané vlastnosti. Runa elhaz tedy zprostředkuje ochranu, runa laguz nebo formule laukaz může být použita k léčbě. Podstatou je víra v zákon přitažlivosti; tedy že podobné přitahuje podobné. Toto také v češtině vyjadřujeme rčením "svůj k svému".

Runový magik vychází z verše 144 v Hávamálu, kde je vyjmenováno osm umění magie: ve staroseverštině rísta, ráða, fá, freista, biðja, blóta, senda, sóa, což můžeme přeložit jako runy rýt, číst, barvit, zkoušet, žádat, obětovat, posílat a "porazit", což je např. v Audenově anglickém překladu přeloženo jako "destroy", tedy zničit.

Obrázek: Zelený čaroděj, William Bunarto.

Žádné komentáře:

Okomentovat