Je to zvláštní druh anglického lidového čarodějnictví, jehož název bychom mohli doslova přeložit jako “čarodějnictví živého plotu”. Výraz pochází ze starého saského slova “haegtessa” což znamená “jezdec na živém plotu”.
V Anglii se dřív těšily živé ploty nesmírné oblibě a tento předěl představuje mez, nebo chceme-li bránu a dělící prvek mezi světy. Prostor uvnitř je domestikovaný a všem dobře známý, zatímco venku je neznámá divočina. Podobně lze chápat i ústřední prvky tohoto směru, který je jakousi směsicí tradičního čarodějnictví a šamanismu. Jeho ústřední filosofií je, že náš svět je oddělen od jiných světů valem, jakýmsi předělem, nejlépe z trnitých dřevin, avšak existují určité bytosti, zvířata, stromy, byliny a dřeviny, které jsou jeho strážci. Znalost práce s těmito dřevinami a bylinami nás může dostat mimo naše přirozené hranice. Hedge Witchery se tak do jisté míry podobá severskému seidu. Kromě přirozené intuice a animistického světonázoru může Hedge Witchery pracovat i s divinací, nebo také s etneogeny.
W. R. S. Ralston uvádí příběh o nymfě, který prý pochází z českého bájesloví. Ve vrbě žila nymfa, která se na noc vracela zpátky do svého stromu. Zamilovala se do mládence, který pracoval na statku, a vzali se. Žila s ním tak dlouho, dokud ze žárlivosti nepodťal její strom. Nemohl totiž vystát, že jeho žena věnovala tomu stromu značnou pozornost. Potom víla zmizela neznámo kam. Z té vrby byla vyrobená kolébka, která měla zvláštní schopnost – dokázala utišit každé dítě, které v ní leželo.
Příběh trochu připomíná Radúza a Mahulenu, a je potěšující, že i daleko za našimi hranicemi si vypráví hedge-witches naše příběhy.
Fotografie: Duše rozkvetlého hlohu, Vrbová dívka, pořízeno před Valpuržinou nocí, modelka M.R.
Žádné komentáře:
Okomentovat